jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Rozrywka

Jakie wybrać zabawy dziecięce?

Jakie wybrać zabawy dziecięce?

Dziecko uwielbia się bawić, stanowi to dla niego okazję do poznawania świata, nabywania nowych umiejętności. Warto wobec tego wspierać rozwój swojego podopiecznego, zapewniać mu jak najlepsze warunki do dojrzewania. Nauka poprzez zabawę sprawdza się idealnie. Dziecko chłonie wiedzę niczym gąbka wodę. Istotne jest to, aby postawić na zróżnicowaną zabawę. Im więcej angażuje zmysłów, tym lepiej. Zabawa powinna być kreatywna. Pojawia się wobec tego pytanie, jak zorganizować dziecku czas.

Manipulacyjne zabawy dziecięce

Kreatywna zabawa jest niezwykle istotna w życiu każdego dziecka. Ma ona za zadanie wspierać rozwój na wielu płaszczyznach. Świetnie sprawdzają się zabawy manipulacyjne. W ten sposób dziecko ma możliwość nauczenia się sprawowania kontroli nad własnym ciałem. Jego ruchy są początkowo nieporadne, dlatego ma to ogromne znaczenie. Wspaniale sprawdza się wobec tego zabawa polegająca na manipulowaniu przedmiotami, przyglądaniu się im, lizaniu, przekładaniu z jednej ręki do drugiej. Im więcej dziecko wykonuje czynności, tym lepiej. Zabawy manipulacyjne służą do poznawania kształtów, konsystencji, dźwięków. Angażowane są wszystkie zmysły, czyli słuchu, wzroku, smaku, dotyku. Rewelacyjnie sprawdzają się wobec tego zabawki o zróżnicowanej kolorystyce, fakturze i wielkości. Małe dzieci bardzo lubią wyjmować różne przedmioty i je wkładać. Można przykładowo wysypać klocki na podłogę, a dziecko z przyjemnością umieści je w pudełku.

Zabawy konstrukcyjne i tematyczne

W przypadku dzieci świetnie sprawdzają się zabawę konstrukcyjne. Za ich pomocą możliwe staje się pobudzenie wyobraźni. Poprawia się również sprawność manualna. Jeśli rodzicowi zależy na tym, aby ćwiczyć kreatywność dziecięcą, to warto zdecydować się na zabawy konstrukcyjne. Sprzyjają one skupieniu uwagi. Dziecko uczy się także obserwowania i wyciągania wniosków. Tworzenie rozmaitych konstrukcji sprawia mnóstwo radości. Warto także postawić na zabawy tematyczne. Mogą polegać na naśladowaniu otoczenia. Świetnie sprawdza się udawanie wykonywania rozmaitych czynności. Dzieci uwielbiają bawić się w dom, sklep, lekarza, szkołę, fryzjera itd.

Jakie zabawy wspierają rozwój dziecka?

Jeśli rodzic chce wspierać rozwój swojego dziecka, to warto zdecydować się na zabawę rytmiczno-ruchowe. Sprawiają wiele radości i jednocześnie ćwiczą sprawność. Można liczyć na to, że dziecko będzie miało wystarczająco dużo aktywności fizycznej. Wzmacniają się jego mięśnie, rośnie też siła. Zabawy rytmiczno-ruchowe to wspaniałe ćwiczenie sprawności, szybkości i zręczności. Bardzo popularne jest granie w piłkę, tańczenie, skakanie, wspinanie się. Jako że dzieci są bardzo ciekawe otaczającego je świata, to rewelacyjne będą zabawy badawcze. Za ich pomocą dziecka ma możliwość odkrywania i uczenia się. Zabawy mogą być także dydaktyczne. Idealnie nadają się do nabywania nowych umiejętności, zdobywania ważnych informacji o świecie. Wyróżnia się nawet zabawy terapeutyczne. Służą one między innymi do poprawienia poczucia własnej wartości dziecka. Można za ich pomocą doskonalić słuch, rozpoznawanie wzrokowe.

Udostępnij