jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Kobieta

Tydzień ciąży a miesiąc – co warto wiedzieć?

Tydzień ciąży a miesiąc – co warto wiedzieć?

Dla wielu kobiet każdy dzień ciąży jest niczym błogosławieństwo. Odliczają tygodnie i miesiące, czekając niecierpliwie na rozwiązanie. Bardzo często pada pytanie dotyczące tego, w którym tygodniu lub miesiącu jest się w ciąży. Warto wiedzieć, jak to wszystko dokładnie przeliczyć. Cały cykl rozwojowy dziecka trwa najczęściej 38 tygodni, czyli 9 miesięcy. Zwykle miesiące ciąży liczą po 4 tygodnie, ale nie jest to regułą. Mogą mieć one także po 5 tygodni.

Od kiedy jesteś w ciąży?

Ginekolog jest w stanie bardzo dokładnie ustalić, kiedy doszło do poczęcia. Potem pozostaje już obliczyć, ile zostało do rozwiązania. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że nigdy nikt nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, kiedy konkretnie nastąpi dzień narodzin. Podczas mówienia o tym, ile trwa ciąża, podaje się zwykle tygodnie, ewentualnie miesiące, gdy jest już bardziej zaawansowana. Nie ma problemu ze sprawdzeniem, który to tydzień lub miesiąc, wystarczy spojrzeć na kalendarz i dokonać szybkich obliczeń. Dużym udogodnieniem jest także kalkulator ciąży. W internecie dostępne są rozmaite strony, które to umożliwiają. Można szybko dowiedzieć się, w którym jest się tygodniu ciąży. Dla wielu kobiet będzie to ogromnym udogodnieniem. Nie trzeba niczego samodzielnie obliczyć. Komputer może zrobić to w kilka sekund. Warto też wiedzieć, że poród może być przedwczesny. Ma to miejsce w przypadku urodzenia dziecka w 20-37 tygodniu ciąży. Zdarzają się nawet porody późne. Dziecko może być również przenoszone, jeśli urodzi się w 42 tygodniu ciąży.

Tydzień ciąży a miesiąc

W przypadku ciąży stosuje się wiele metod do określenia, ile ona trwa. Można mówić o tygodniach, miesiącach, trymestrach. Pierwsze miesiąc trwa od pierwszego tygodnia do 4 tygodnia ciąży. Z kolei od 5 tygodnia do 8 tygodnia można mówić o drugim miesiącu ciąży. Od 9 tygodnia do 13 tygodnia kobieta jest w trzecim miesiącu ciąży. Od 9 tygodnia do 13 tygodnia jest pierwszy trymestr ciąży. Bicie serca dziecka można usłyszeć już w piątym tygodniu ciąży kropka Z kolei Drugi trymestr przypada na 14-27 tydzień. Widać już, jak zmienia się kobiece ciało, otoczenie również może dostrzec, że kobieta jest ciężarna. Powiększają się piersi, poszerzają biodra. Pierwsze ruchy dziecka są zwykle wyczuwalne w 5 miesiącu ciąży.

Który to tydzień-miesiąc ciąży?

Od 14 do 17 tygodnia od poczęcia mówi się o 4 miesiącu ciąży. Z kolei od 18 do 22 tygodnia jest 5 miesiąc. 6 miesiąc przypada na 23 – 27 tydzień. Na ostatnie miesiące bycia w stanie błogosławionym wskazuje trzeci trymestr. Jest to dosyć trudny czas, kobiecie towarzyszą rozmaite objawy. Pojawiają się często trudności z oddychaniem, szybka męczliwość, często parcie na pęcherz. Trzeci trymestr trwa od 28 tygodnia ciąży do 40 tygodnia. Na 7 miesiąc ciąży przypadają tygodnie 28 – 31. 8 miesiąc to tygodnia 32 – 35. Z kolei 9 miesiąca dochodzi do rozwiązania. Może to nastąpić wcześniej lub później. Najczęściej narodziny dziecka mają miejsce w tygodniach 36 – 40. Oczywiście jest to kwestia całkowicie indywidualna. Wszystkie wyliczenia należy traktować tylko orientacyjnie.

Udostępnij