Wiele osób zastanawia się, jak wygląda rozwój mowy u dziecka. Okazuje się, że większość zdrowych dzieci wydaje pierwsze dźwięki już podczas paru minut po urodzeniu. Mowa tutaj oczywiście o głośnym płaczu. Świadczy on o prawidłowym rozwoju narządu mowy, układu nerwowego, a ponadto o prawidłowym stanie przytomności pociechy. Warto dowiedzieć się, jakie są poszczególne etapy rozwoju mowy u dziecka.
Początkowy rozwój mowy u dziecka – co trzeba wiedzieć?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że część dzieci nie płacze, pomimo tego że są zdrowe. Nie należy się tego obawiać, zwłaszcza jeśli lekarz bądź położna są zdania, iż stan dziecka jest dobry i nic mu nie dolega. Warto zaznaczyć, że w pierwszych miesiącach życia niemowlę uczy się posługiwania swoim aparatem mowy. Rozwój mowy jest zawsze związany z prawidłowym rozwojem słuchu. Jak się okazuje, prawidłowych słuch, a także stymulujące kontakty społeczne to stały warunek sprawnego rozwoju mowy, gdyż pociecha do rozwoju zawsze potrzebuje wzorców do naśladowania. Niestety nie zawsze u dziecka wszystko przebiega odpowiednio. Warto zaznaczyć, że podczas pierwszego roku życia pociechy podstawowymi formami wypowiedzi są krzyk, a ponadto płacz. Mowa tutaj o tak zwanym okresie melodii, sygnału oraz apelu. W tym okresie pojawia się też głużenie, czyli gruchanie. Dziecko wydaje z siebie takie odgłosy jak na przykład „gli”, „tli”, „ki”, „gla” i tak dalej. Do tego trzeba doliczyć gaworzenie. Polega ono na wymawianiu zespołów sylab, które nie mają jeszcze określonego znaczenia. Dzieci wydają wtedy odgłosy tj. „ba-ba”, „ta-ta”, „la-la”, „ma-ma”, „na-na” i tak dalej. Natomiast około 9. miesiąca życia dziecka pojawia się faza naśladowania oraz powtarzania dźwięków, czyli tak zwanej echolalii.
Na czym polega rozwój mowy u dziecka?
Natomiast dziecko kończące roczek powtarza pierwsze słowa ze zrozumieniem, czyli wskazuje odpowiednie osoby, czynności oraz przedmioty. Pojawiają się pierwsze zrozumiałe słowa jak np. mama, baba czy tata. Gwałtowny rozwój mowy dziecka pojawia się w drugim roku życia. Jest to tak zwany okres wyrazu. Dziecko uczy się wtedy samogłosek i wymawia większość spółgłosek. Zaczyna też wypowiadać pojedyncze wyrazy, wyrazy-zdania, a także pseudozdania. Warto zaznaczyć, że charakterystyczne dla takiego okresu jest wymawianie jedynie pierwszej sylaby bądź końcówki wyrazu.
Trzeci rok życia dziecka – rozwój mowy
Trzeci rok życia dziecka to tak zwany okres zdania. Pociecha w tym wieku zaczyna powoli stosować wszystkie głoski. Zasób słów zwiększa się przeważnie do poziomu 800-1500 wyrazów. Co więcej, obejmuje różne części mowy. Zauważalny jest też ogromny postęp w rozwoju mowy. Co istotne, pośród form wypowiedzi dominują wypowiedzenia dwuczłonowe. Do tego dolicza się też zdania z podmiotem oraz orzeczeniem, a także zdania pytająca, rozkazujące, oznajmujące oraz wykrzyknikowe. Trzeba jednak wiedzieć, że brzmienie wielu znaków nie jest jeszcze odpowiednie, lecz nie powinien to być powód do niepokoju. Dziecko zamiast zupka mówi na przykład „siupka” i tak dalej.