jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Dziecko

Jak widzi noworodek w 4 tygodniu życia?

Jak widzi noworodek w 4 tygodniu życia?

Wiele osób nie wie, jak wygląda rozwój noworodka w jego czwartym tygodniu życia. Okazuje się, że ma on gładką skórę i prostuje ciało. Warto dowiedzieć się, jak widzi noworodek w czwartym tygodniu życia.

Wzrok dziecka

Dziecko mając cztery tygodnie życia, ma lekko podkurczone nóżki. Natomiast jego mózg rośnie około 5 cm podczas każdego z pierwszych trzech miesięcy. Co więcej, główka staje się bardziej kształtna, a wszelkie obrzęki oraz zaczerwienienia znikają. Warto zaznaczyć, że zmysł wzroku znacznie się rozwinął. W tym wieku maluch potrafi już rozpoznawać twarze, a ponadto rejestruje ruch. Dziecko mające cztery godnie życia skupia wzrok na przedmiotach trzymanych w odległości co najmniej 30 centymetrów od jego twarzy. Trzeba też wiedzieć, że reaguje na głos swojej mamy. Nie każdy rodzic wie, że dziecko w tym wieku wydaje różnego typu odgłosy. Coraz częściej oprócz płaczu można usłyszeć mruczenie bądź inne gardłowe brzmienia.

Jak widzi noworodek w 4 tygodniu?

Warto wiedzieć o tym, że niemowlę jest krótkowidzem. Najlepiej widzi z odległości 20-30 centymetrów. Wszystko, co znajduje się dalej, jest rozmyte. Naukowcy udowodnili też, że w pierwszym miesiącu życia pociecha widzi najlepiej to, co na obrzeżach, a nie w centrum. Dodatkowo obraz obserwowany przez dziecko jest płaski i dopiero z czasem nabiera należytej ostrości oraz wymiarowości. Wzrok noworodka jest słabo rozwinięty i nie rozpoznaje kształtów. Co więcej, ma słabą wrażliwość na kontrasty. Trzeba też wiedzieć o tym, że maluch słyszy od urodzenia, lecz jego słuch jest przytępiony. Dopiero w drugim kwartale pierwszego roku swoje życia zacznie odbierać czysto wszelkie dźwięki. Okazuje się, że w piątym tygodniu życia pojawia się dalszy rozwój koordynacji wzrokowej dziecka, zwłaszcza tak zwanej fiksacji. Pociecha coraz częściej też zatrzymuje wzrok na tym, co ją zainteresowało. Oprócz tego zaczyna powoli zwracać uwagę na kolory. W tym wieku najbardziej interesujące są żółte barwy oraz czerwone. Do tego dolicza się niebieskie oraz zielone.

Rozwój dziecka

U dziecka mającego cztery tygodnie życia można zauważyć pierwszy uśmiech. Co istotne, noworodek uśmiecha się jeszcze nieświadomie. Sprawa to wiele radości rodzicom. Maluszek może też coraz częściej otwierać piąstki. W ten sposób komunikuje, iż jest gotowy na odkrywanie świata. Pociecha przeważnie chwyta przedmioty automatycznie, a ponadto udaje mu się utrzymać samodzielnie zabawkę w rączce, co jest sporym progresem. Natomiast po ukończeniu czwartego tygodnia życia pociecha przestaje być noworodkiem i jest niemowlęciem. Trzeba też wiedzieć o tym, że czwarty tydzień życia dziecka to okres na pogłębianie więzi emocjonalnej z malcem. Dziecko coraz częściej podnosi główkę i zaczyna rozglądać się dookoła. Rodzic powinien postarać się o to, żeby jak najczęściej nawiązywać kontakt wzrokowy ze swoim maluszkiem. Warto mu pokazywać zabawki i robić śmieszne miny. Eksperci zalecają ćwiczyć prawidłowe napięcie dziecka. Warto stosować masaż po kąpieli i delikatnie natłuszczać malucha oliwką.

Udostępnij