jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Dziecko

Kiedy dziecko wie że mama to mama?

Kiedy dziecko wie że mama to mama?

Płód nie zdaje sobie sprawy z tego, kim jest, gdzie się znajduje, w jakim celu. Musi minąć sporo czasu, aż zacznie być czymś więcej niż tylko częścią drugiego organizmu, czyli odrębną jednostką. Wiele kobiet zastanawia się nad tym, czy ich dziecko będzie wiedzieć, że to właśnie one dały mu życie i je urodziły. Okazuje się, że nawet noworodek jest w stanie rozpoznać osobę, która wydała go na świat. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.

Kiedy dziecko wie że mama to mama?

Dziecko znajduje się w łonie matki przez kilka miesięcy. Już na tym etapie ją poznaje. Nie musi jej widzieć, słyszy jej głos. Nic więcej dziwnego, że po narodzinach nie ma problemu z rozpoznawaniem swojej rodzicielki. Dziewięć miesięcy w jej brzuchu wystarczy do tego, aby nie było żadnych wątpliwości. Nawet naukowcy twierdzą, że jeszcze nienarodzone dziecko reaguje na głos matki. Zaobserwowali, że pojawia się ekscytacja po usłyszeniu jej głosu. Nic więcej dziwnego, że wręcz zachęca się do mówienia do dziecka, śpiewania mu, czytania. Wszystko to ma na celu utworzenie więzi.

Co noworodek wie o swojej matce?

Dziecko po narodzeniu rozpoznaje matkę po zapachu skóry i oczywiście po pokarmie. Wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że niemowlak jest w stanie wyczuć zapach wód płodowych po paru dniach od przyjścia na świat. To właśnie zmysł węchu zostaje najbardziej wyostrzony u małych dzieci. Nic więcej dziwnego, że maluszek wyczuwa również zapach pokarmu z piersi. Wystarczy położyć dziecko na klatce piersiowej, aby zobaczyć, że zaczyna kierować głowę w stronę brodawki. Dziecko rozpoznaje matkę także po biciu jej serca i dotyku. Wystarczy przyłożyć maluszka do ciała, aby go uspokoić. Kontakt ze skórą matki redukuje stres i napięcie. Dziecko czuje się zrelaksowane, gdy jest z matką. Praca jego serca spowalnia. Noworodek doskonale zna rytm bicia serca matki, bo przecież doświadczał tego przez wiele miesięcy.

Kiedy można mówić o rozpoznaniu twarzy przez dziecko?

Na początku dziecko nie jest w stanie rozpoznawać twarzy. Musi minąć kilka dni, aby zaczęło się to zmieniać. Początkowo najważniejszy staje się dotyk, głos, zapach skóry i pokarmu. Każdy po narodzeniu ma niezwykle słaby wzrok. Trudno wobec tego o dostrzeżenie z większej odległości tego, kto jest kim. Mniej więcej po tygodniu maluszek będzie już w stanie zacząć rozpoznawać twarz matki. Jej kształt i rozmaite detale staną się czymś znajomym. Dziecko uważnie przygląda się osobie, która jest dla niego najważniejsza. O dobrze rozwiniętym zmyśle wzroku można jednak mówić dopiero w drugim miesiącu życia. Tyle czasu musi minąć, aby maluszek był w końcu w stanie wyraźnie zobaczyć twarz swojej matki i ją bezproblemowo rozpoznać. Dopiero w dalszej kolejności może odróżnić twarze kolejnych osób. Oczywiście dotyczy to tylko ludzi, którzy mają z nim częsty kontakt. Warto też wiedzieć, że w przypadku noworodka odległość od widzianego przedmiotu nie może być zbyt duża. Przyjmuje się, że jest on w stanie rozpoznać twarz, gdy znajduje się ona od niego w odległości około 30 cm.

Udostępnij