jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Dziecko

Jak wygląda wyrzynanie zębów u niemowląt?

Jak wygląda wyrzynanie zębów u niemowląt?

Wyrzynanie zębów u niemowląt to trudny, lecz nieunikniony etap w rozwoju każdego dziecka. Rodzice muszą mierzyć się z wyzwaniem polegającym na zadbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej swojej pociechy. Niestety wyrzynanie zębów u niemowlaka związane jest z jego ogólnym rozdrażnieniem. Istnieją jednak sprawdzone sposoby na łagodne przejście dziecka przez ten proces.

Proces wyrzynania zębów u niemowląt

Najczęściej jest tak, że pierwsze ząbki zaczynają się pojawiać u niemowląt w wieku 5-8 miesięcy, lecz u pewnych pociech ząbkowanie często rozpoczyna się już podczas 2. miesiąca życia. Natomiast u innych dzieci proces ten pojawia się po ukończeniu roczku. Warto zaznaczyć, że ze względu na czas pojawienia się pierwszego ząbka, można wyróżnić parę tak zwanych grup ząbkowania. Pierwsza grupa jest przedwczesna. Mowa tutaj o zębach wrodzonych oraz noworodkowych. Do tego dolicza się zęby wczesne pojawiające się podczas 2.-4. miesiąca życia dziecka. Kolejne jest uzębienie o czasie pojawiające się podczas 5.-8. miesiąca życia pociechy. Następnie mowa tutaj o zębach opóźnionych oraz późnych.

Zęby dziecka

Okazuje się, że moment pojawienia się pierwszego zęba jest w około 75 proc. uwarunkowany genetycznie. Natomiast w reszcie odpowiadają za niego różnego typu czynniki. Mowa tutaj o czynnikach środowiskowych czy paragenetycznych. Pewna część naukowców wskazała, iż wcześniej ząbkują pociechy z większą masą urodzeniową oraz mniejszą długości ciała. Do tego dolicza się też płeć męską, dzieci urodzone wiosną oraz krótko karmione piersią. Dlatego pierwsze ząbki w wielu przypadkach pojawiają się u różnych pociech oraz w różnym stanie. Nie jest zalecane porównywanie stanu uzębienia nawet u niemowlaków w tym samym wieku. Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Nawet w przypadku, kiedy półroczniak nie ma jeszcze żadnych oznak ząbkowania, nie jest to powód do obawy. Jak się okazuje, ząbki pojawiają się u dziecka prędzej czy później.

Zęby mleczne

Warto wiedzieć o tym, że zęby mleczne przeważnie wyrzynają się w określonej kolejności, praktycznie identycznej u większości pociech. Co istotne, kalendarz ząbkowania przedstawia się tak, żeby zęby sieczne przyśrodkowe, czyli jedynki, pojawiają się od szóstego do dwunastego miesiąca życia dziecka. Natomiast zęby sieczne boczne rosną od dziewiątego do szesnastego miesiąca. Kły pojawiają się jeszcze później. Do tego dolicza się też pierwsze zęby trzonowe oraz drugie zęby trzonowe, które mogą rosnąć nawet do trzeciego roku życia dziecka. Warto nieco wspomnieć o badaniach przeprowadzonych na pewnej grupie dzieci. Dzięki nim zauważono, iż przeważnie wyrzynają się zęby na dole. Zawsze warto zabierać swoją pociechę do dentysty celem sprawdzenia uzębienia. Warto zauważyć, że istnieje nawet parędziesiąt wzorów wyrzynania się zębów mlecznych u dziecka. Z tego powodu, jeżeli obserwuje się u swojej pociechy nieznaczne odchylenia, przeważnie nie trzeba się tego obawiać. Dobrze jednak poinformować o tym pediatrę bądź dentystę w czasie wizyty profilaktycznej.

Udostępnij