jupipark.pl

Blog tematyczny z poradami dla rodziców

Kuchnia

Sprawdzone pomysły na kolację dla dzieci

Sprawdzone pomysły na kolację dla dzieci

Rodzicom często brakuje pomysłów na zdrową i smaczną kolację dla swojej pociechy. Bardzo istotne jest komponowanie zdrowych, zbilansowanych diet. Kolacja dla dziecka powinna dostarczać niezbędnych składników. Celem jest jego prawidłowy rozwój. Warto wiedzieć, czym kierować się podczas komponowania kolacji dla dziecka.

Pomysły na kolację dla dzieci

Jeżeli celem jest stworzenie zdrowej i smacznej kolacji dla dziecka, warto skorzystać z szybkich, pysznych przepisów. Warto zaznaczyć, że kolacja to jeden z podstawowych posiłków, które dziecko je podczas dnia. Jest bardzo istotna tak jak inne posiłki. Okazuje się, że pora kolacji jest świetna w celu zacieśnienia więzi rodzinnych oraz budowania zdrowych nawyków żywieniowych u pociechy. Co więcej, wspólne jej spożywanie może być bardzo fajnym punktem dnia. Rozmowy o z dzieckiem o tym, jak minął dzień, jak było w szkole czy poznawania nowych smaków to świetna okazja na udany wieczór. Kolacje zawsze powinno planować się z wyprzedzeniem. Podczas jej układania trzeba uwzględnić to, czy pociecha jadła w ciągu całego dnia. Dotyczy to przede wszystkim dzieci w wieku przedszkolnym oraz wczesnoszkolnym.

Co powinny jeść dzieci?

Trzeba wiedzieć o tym, że posiłki w szkołach oraz przedszkolach powinny być zaplanowane zgodnie z wytycznymi opisanymi w prawie. Okazuje się, że przedszkolne wyżywienie powinno dostarczać około 75 proc. zapotrzebowania na energię. Co ważne, w jadłospisach muszą pojawiać się produkty zbożowe, różnorodne źródła białka, a także warzywa oraz owoce. Często podawane są ryby i nasiona roślin. Jeżeli celem jest stworzenie zdrowej kolacji, trzeba pamiętać o tym, żeby nie zawierała ona znacznej ilości cukrów prostych oraz słodzików. Niestety obecne są one w białym pieczywie, słodyczach, słodkich serkach, jogurtach smakowych oraz w płatkach zbożowych typu czekoladowe kulki. Okazuje się, że cukier działa pobudzająco, przez co w wielu przypadkach utrudnia dziecku zasypianie. Co więcej, nadmiar cukru zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy oraz nadmiernej masy ciała. Niestety jego spożycie nie jest dobre dla rozwoju organizmu.

Pomysł na kolację dla dziecka

Kolacja dla dzieci w wieku przedszkolnym może być w postaci kaszy na mleku z owocami. Można też postawić na placuszki, serki z owocami, a także warzywa. Często jest tak, że młodsze dzieci nie zjadają kanapek w całości, lecz każdy składnik osobno. Nie jest to złe, gdyż istotne jest to, żeby posiłek dostarczał różnych produktów. Planując kolację dla dziecka, trzeba pamiętać o tym, żeby znalazły się w niej cenne składniki odżywczy wpływające na pamięć oraz koncentrację. Mają one wspomagać rozwój mózgu oraz układu nerwowego. Zalecane są zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-3 oraz żelazo. Okazuje się, że świetnym źródłem kwasów omega-3 są tłuste ryby morskie. Mowa tutaj na przykład o makreli oraz łososiu. Na kolacje warto podawać dziecku siemię lniane, orzechy włoskie, owoce, owoce morza, zdrowe mięso, jaja, a także nasiona roślin strączkowych. Można też postawić na ryż czy na kaszę jaglaną.

Udostępnij